عنوان

مقاوم سازی 75درصد واحدهای مسکونی روستایی تا سال 1405

متن

معاون امور بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان رضوی با بیان این که طرح جامع مسکن روستایی سال گذشته نوشته شده و در هیئت دولت به تصویب رسیده است، افزود: براساس این طرح تا سال 1405 میزان 75 درصد از واحدهای مسکن روستایی کشور باید مقاوم سازی شود و ما نیز در خراسان رضوی باید به حدود این آمار دست یابیم.
به گزارش روابط عمومی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان رضوی، حسن حسینی در جریان بازدید از تحریریه روزنامه خراسان ادامه داد: همچنین از سال 1384 طرحی تحت عنوان نوسازی و به سازی مسکن های روستایی ابلاغ شد تا براساس آن سالانه 200 هزار مسکن روستایی در کشور ساخته شود که سهم استان ما حدود 15 تا 16 هزار واحد در سال است؛ البته چند سال در این بین به دلیل بروز مشکلاتی در آن وقفه هایی ایجاد شد. تا کنون ما برای حدود 132 هزار واحد با بانک ها قرار داد منعقد کرده ایم و حدود چهار هزار قرارداد دیگر هم در دست انجام است .بااین وصف تا کنون بیش از 110 هزار واحد از این مسکن ها به پایان رسیده است. وی با اشاره به سرشماری سال 90، تعداد واحد مسکن روستایی استان را 443 هزار واحد بیان کرد و افزود: تعداد زیاد واحدهای مسکونی روستایی خراسان رضوی نسبت به دیگر استان های کشور سبب شده است از لحاظ درصد عملکرد، وضعیت مطلوبی نداشته باشیم؛  این در حالی است که از لحاظ تعداد واحد و میزان پیشرفت جزو استان های برتر هستیم.
حسینی افزود: مقاوم سازی 15 هزار و 700 واحد سهمیه امسال استان است که تا کنون 8300 واحد به استان ابلاغ شده و از این بین برای حدود شش هزار واحد انعقاد قرارداد انجام شده است و حدود سه هزار واحد هم پایان کار خود را دریافت کرده اند. وی به اقدام دیگر بنیاد مسکن استان، اشاره کرد و افزود: طرحی در بنیاد برای واحدهای محرومان اجرا می شود که طی آن از محل حساب 100 امام‌خمینی(ره) پرداخت مبالغی به صورت بلاعوض به این افراد که نه تحت پوشش کمیته امداد هستند و نه بهزیستی تا سقف هشت میلیون تومان برای تکمیل واحدهایشان پرداخت می شود؛ البته امسال مصوبه جدیدی در این خصوص ابلاغ شد که این کمک برای واحدهایی هم که می‌خواهند کار بازسازی واحد خود را شروع کنند و مستحق هستند انجام شود. حسینی در پایان گفت: تا کنون در سال جاری حدود دو میلیارد و 800 میلیون تومان به 732 نفر پرداخت شده و با پیگیری های صورت گرفته علاوه بر این حدود 13 و نیم میلیارد تومان دیگر هم در قالب این طرح برای استان تخصیص یافته است.
حسینی در توضیح اقدامات انجام شده برای بازسازی خانه دام های مناطق زلزله زده افزود: جهاد کشاورزی با همکاری بنیاد مسکن محل خانه دام های این روستاها را جا نمایی کرده است و افراد می توانند پس از مراجعه به جهادکشاورزی و دریافت پروانه دامداری سنتی خود، برای معرفی به بانک کشاورزی و دریافت وام 10 میلیون تومانی به بنیاد مراجعه کنند.
وی درباره روش ارائه ضمانت برای دریافت این وام گفت: ضمانت به صورت زنجیره ای است و هر سه نفر برای ضمانت سفته می گذارند.
وی درباره اصول ساخت این منازل نیز یادآور شد: مهندسانی در نظام مهندسی روستایی که زیر نظر بنیاد مسکن کار می کنند، به عنوان ناظر ساخت این منازل حضور دارند و ساخت آن را تایید می کنند.
حسینی در خصوص رسیدگی و پیشگیری از بروز تخلفات ساختمانی افزود: «این موضوع دست ما نیست و دهیاری باید به آن ها اخطار دهد و متخلفان را به کمیسیون ماده 99 معرفی کند تا آن جا درباره اقدام متخلفانه آن ها تصمیم گیری شود.»
وی درباره ارائه وام های معیشتی اظهار داشت: تمام فرایند اعطای این وام بلاعوض معیشتی انجام شده و در هفته جاری شروع خواهد شد.
حسینی درباره روند پرداخت وام 20 میلیونی ساخت مسکن روستایی نیز خاطرنشان کرد: ما این وام را در شش مرحله و به تناسب پیشرفت فیزیکی بنا پرداخت می کنیم، چرا که اگر کسی خواست در میانه راه کار را متوقف کند، تمام وام را دریافت نکرده باشد. وی در تشریح این مراحل افزود: مرحله اول آن به مبلغ یک میلیون و 400 هزار تومان پس از کندن پی ساختمان پرداخت می شود، پس از اجرای فنداسیون مرحله دوم وام به ارزش 4 میلیون و 600 هزار تومان پرداخت می شود، مرحله سوم پس از نصب اسکلت است که مبلغ آن 3 میلیون تومان است و همچنین بعد از اجرای سقف بنا 4 میلیون تومان و با پایان سفت کاری هم 5 میلیون تومان دیگر به افراد پرداخت می شود و در مرحله آخر و پس از دریافت پایان کار بنا 2 میلیون تومان دیگر پرداخت می شود که مجموع این مبالغ 20 میلیون تومان است.
معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان رضوی همچنین در پاسخ به گلایه بعضی روستاییان درباره دریافت نکردن برخی مراحل این وام با وجود پیشرفت بنا نیز تصریح کرد: بعضی  از روستاییان به پیمانکاران و مصالح فروش ها بدهکار هستند و به دلیل این که در این خصوص مشکلی ایجاد نشود، ما برای پرداخت مراحل بدهی وام به آن ها می گوییم بدهی خودشان را به این افراد پرداخت کنند.
وی در خصوص روند عملیات اجرای طرح هادی در روستاهای آسیب دیده در زلزله گفت: به مرور و با توجه به اعتبارات، در بخش رضویه در تمامی 12 روستای آسیب دیده، همزمان با بازسازی منازل، طرح هادی نیز اجرا می شود .به پایان نرسیدن کار آسفالت در برخی از این روستاها نیز به دلیل وجود مصالح در محل اجرای طرح است. در فریمان هم در پنج روستایی که دچار تخریب های جدی شده بودند، طرح هادی اجرا خواهد شد.

تصویر

https://rkh.bonyadmaskan.ir/PictureGallery/مصاحبه%20مهنندس%20حسینی.jpg,

تاریخ خبر

1396/09/18