عنوان

استاندار خراسان رضوی: توجه همه جانبه به روستاهای استان از ملزومات است

متن

استاندار خراسان رضوی گفت: هر چقدر بتوان طرح های هادی  و اقتصادی روستایی را توسعه دهیم، باعث ماندگاری بیشتر جمعیت روستایی و عدم شکل گیری حاشیه نشینی در شهر های بزرگ می شود.
به گزارش بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان رضوی ، علی رضا رشیدیان در حاشیه بازدید از روستاهای خین عرب و بهار از توابع شهرستان مشهد افزود: در سال های اخیر بنا به  سیاست های اصولی دولت و بر اساس توصیه های مقام معظم رهبری؛ کار گسترده ای در این راستا در استان صورت گرفته است.
استاندار خراسان رضوی با اشاره به افزایش جمعیت روستایی استان؛ تحقق این مهم را مرهون توجه همه جانبه به روستاها و مساعدت های بنیاد مسکن و وزارت راه و شهر سازی دانست.
رشیدیان ادامه داد؛ بر خلاف این که متوسط جمعیت روستایی کشور در طی پنج سال گذشته روند کاهشی داشته است؛ اما در خراسان رضوی این رقم با شش دهم درصد، رو به افزایش بوده است.
وی افزود: علی رغم وجود برخی مشکلات در روستاها مثل کم آبی؛ اجرای طرح های عمرانی و اقتصادی تا حد زیادی باعث ماندگاری روستاییان شده است.
استاندار خراسان رضوی با بیان این که بنیاد مسکن در مناطق زلزله زده ساخت هزار و 730 واحد مسکونی را در دستور کار خود قرار داده بود؛ خاطر نشان کرد: نزدیک به هزار و 400 واحد مسکونی مناطق زلزله زده به ساکنان این مناطق تحویل داده شد و باقی مانده پروژه نیز تا مراحل پایانی قرار دارد.
وی گفت: هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب در زمینه عمران روستایی فاصله بسیار وجود دارد که امید است بنیاد مسکن و سایر دستگاههای اجرایی بتوانند عدالت توزیعی را در روستاها محقق کنند و در بخش ساخت و ساز توجه بیشتری به نیازهای روستائیان نمایند.
ساخت 110 هزار مسکن روستایی در خراسان رضوی
مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان رضوی نیز در جمع خبرنگاران گفت: خراسان رضوی بیشترین تسهیلات ویژه بازسازی مسکن روستایی را در مقایسه با سایر استانهای کشور بین روستائیان توزیع کرده و از محل این تسهیلات 110 هزار واحد مسکن روستایی در این استان ساخته شده است.
سید رضا موسوی نیا افزود: در طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی 200 میلیون ریال تسهیلات با کارمزد چهار درصد و دوره بازپرداخت 15 ساله به هر واحد اختصاص یافته و برای افراد نیازمند نیز علاوه بر این تسهیلات مبلغ 80 میلون ریال برای هر واحد کمک بلاعوض داده می شود.
وی درباره روستاهای بهار و خین عرب مشهد هم اظهار کرد: طرح هادی روستای بهار با هزینه 75 میلیارد ریال و استفاده از 500 تن قیر رایگان برای آسفالت 23 هزار و 150 متر مربع از معابر از سال 93 به اجرا درآمد که امسال به اتمام رسید.
وی گفت: طرح هادی روستای خین عرب هم با هزینه سه میلیارد و 585 میلیون ریال و استفاده از 100 تن قیر رایگان برای آسفالت هفت هزار و 63 متر مربع از معابر طی پنج سال گذشته اجرا شد.
مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان رضوی افزود: در روستای بهار یکصد و 50 واحد مسکونی و در روستای خین عرب هم 258 واحد مسکونی از محل تسهیلات طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی این بنیاد بازسازی شد.
 

تصویر

https://rkh.bonyadmaskan.ir/PictureGallery/بازدید%20استاندار%20از%20روستاهای%20مشهد.JPG,

تاریخ خبر

1396/09/03